One World in safe proximity! Check out the programme

Published: Feb 19, 2019 Reading time: 2 minutes
One World in safe proximity! Check out the programme
© Foto: Jeden svět

Praha, 19.2.2019 - Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Kromě již tradičních soutěžních a tematických filmových kategorií se tedy v programu objeví také dvě kategorie zaměřené právě na téma hledání a vymezování si vlastní identity, ať už na osobní nebo společenské úrovni. 

„Hrdinové těchto filmů buď obtížně přicházejí na to, kam patří, nebo to naopak vědí, ale složitě nacházejí pochopení svého nejbližšího okolí i společnosti. Některé z těchto příběhů se odehrávají třeba na druhém konci planety, ale skrze filmové plátno zjišťujeme, že jsou nám právě docela blízko a že spoustu věcí máme všichni společných,” říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos uskuteční už po jednadvacáté, v Praze od 6. do 17. března a následně v dalších 35 českých městech.    

Program Jednoho světa naleznete ZDE                           

Jeden svět zahájí film Bohové z Molenbeeku. Ten na téma identity nahlíží skrze dětství tří nerozlučných kamarádů, sousedů z bruselské čtvrti Molenbeek, která si získala mediální reputaci jako domov islámských radikálů. Přestože každý pochází z radikálně odlišných světů, společně hledají odpovědi na otázky týkající se islámu, křesťanství a víry v toho správného boha. Jejich harmonické soužití přeruší teroristické útoky, které byly připravovány právě v Molenbeeku. Snímek osobně uvede režisérka Reetta Huhtanen.

Jeden svět 2019 v číslech  letošní ročník představí 117 dokumentů ve 14 tematických kategoriích z 51 zemí  

 • letošní ročník představí 117 dokumentů ve 14 tematických kategoriích z 51 zemí   
 • 3 kategorie jsou soutěžní, 8 tematických, k tomu jedna kategorie krátkých filmů, kategorie virtuální reality a kategorie pro děti – Jeden svět dětem
 • uvedeme 20 premiér (17 světových a mezinárodních, 3 evropské) 
 • festival se koná ve 37 městech (6.–17. března Praha, poté regiony a Brusel) 
 • máme více než 140 potvrzených festivalových hostů  
 • v rámci Jednoho světa pro všechny promítneme 18 filmů s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé, 5 dokumentů s audiopopisem a 3 relaxované projekce   

Co je dobré vědět  

 • Předprodej vstupenek v Praze začíná v pondělí 25. února.
 • Pro zajištění rezervací držitelům ZTP a ZTP/P a případné doplnění informací (bezbariérovost, senioři, tlumočení do ČZJ, audiopopis) se obraťte na e-mail bezbarier@jedensvet.cz nebo na telefonní číslo +420 221 462 411.
 • Letošní novinkou je centrální asistovaný prodej vstupenek na infostánku v pasáži Lucerna. K dispozici budou dva počítače, na kterých si přes internet může divák koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení.
 • Divácké centrum festival bude i letos v prostorách Tibet Open House ve Školské ulici na Praze 1.
 • Rodičům je během festivalu k dispozici také dětský koutek v Městské knihovně na Mariánském náměstí.   
Autor: Jeden svět