One World 2019 to Screen A Unique Documentary on Beslan Tragedy

Published: Feb 25, 2019 Reading time: 2 minutes
One World 2019 to Screen A Unique Documentary on Beslan Tragedy
© Foto: PIN

Festival Jeden svět v Praze ve dnech 10., 11. a 15. března promítne dokument Neumlčené hlasy Beslanu. Film představí 13 let úsilí bývalých rukojmích a jejich rodin dovolat se spravedlnosti pro oběti teroristického útoku na Beslanskou školu a následného ozbrojeného zásahu ruských bezpečnostních složek, událostí, které se odehrály 1. – 3. září 2004. 

Protagonisté filmu jsou lidé, kteří útok přežili a/nebo v něm přišli o své děti a následně založili neziskovou organizaci „Golos Beslana“ (Hlas Beslanu).

Jedno z mimořádných dostižení Golosu byla příprava a výhra žaloby proti Rusku (kdy dali dohromady přes 400 stížností rukojmích či jejich rodinných příslušníků) před Evropským soudem pro lidská práva. Odvaha, se kterou se usilovali o odkrytí pravdy a dosažení spravedlnosti je možná nejpozoruhodnějším aspektem tohoto případu.

Pozadí
V září 2004 vtrhli do školy v Beslanu těžce ozbrojení teroristé, většina Ingušové a Čečenci, a zajali v budově přes 1 000 lidí, většinu z nich dětí. Po následovných explozích a ozbrojeném zásahu ruských bezpečnostních složek přišlo o život přes 330 lidí (včetně více než 180 dětí).
Ruské úřady měly dostatečné informace o plánovaném útoku, ale nebyly schopny přijmout ochranná opatření. V “záchranné operaci” byly ozbrojenými složkami použity těžké zbraně jako tankové kanony, granátomety a plamenomety. Policisté obvinění z nedbalosti byli amnestováni. Nikdo nebyl obviněn za oběti mezi rukojmími.
Přeživší a rodiny obětí podali několik stovek stížností - všechny byly ruskými soudy zamítnuty. Následovalo zastrašování a perzekuce stěžovatelů ze strany ruských autorit. Přes 400 lidí se proto společně obrátilo na Evropský soud pro lidská práva s žalobou na Rusko. Případ vyhráli.
Jejich snaha domoci se pro oběti spravedlnosti trvala více než 13 let. I přesto se aktivisté doteď snaží přimět ruské činitele respektovat rozhodnutí ESLP.

„Golos Beslana“ je skupina neuvěřitelně statečných lidí, kteří iniciovali nejen soudní stížnosti, ale také stali za velmi riskantními veřejnými protesty, které by poukázaly na bezpráví. Například 1. září 2016, když pokládala delegace představitelů Severní Osetie věnce ve školní tělocvičně, v níž přišlo o život mnoho dětí, si šest žen sundalo bundy, pod nimiž měly trička s nápisem „Putin je kat Beslanu“. Všech šest žen bylo následně násilně zadrženo.

Dvě z nich budou přítomny na festivalu Jeden svět v Praze během promítání a zúčastní se veřejných debat, které budou po promítání následovat.

V září 2019 to bude 15 let od Beslanského masakru. Během tohoto tragického výročí si nejenom připomínáme jeho oběti, ale i vyzdvihujeme ty, kteří přežili, a přes své trauma v sobě našli odvahu postavit se bezpráví a dožadovat spravedlnosti a odpovědnosti v represivním prostředí.

Během promítání filmu bude mít každý divák možnost vyjádřit svou podporu pro tyto statečné lidi.

Data promítání:
Kino Atlas - 10. 3., 20:30
Evald - 11. 3., 17:30
Městská knihovna, velký sál - 15. 3., 18:00
Více informací a trailer najdete ZDE.  
Autor: ČvT

Related articles