Інформація для громадян України, які прибувають до Чеської Республіки

Published: May 15, 2022 Reading time: 14 minutes
Інформація для громадян України, які прибувають до Чеської Республіки
© PIN

Приїхавши в Чехію з України через війну, ви маєте право вільно перебувати в країні і оформити собі спеціальну довгострокову візу. Ви також можете звернутися за безкоштовними юридичними та психологічними консультаціями та отримати допомогу в пошуку житла. Для того, щоб прискорити процес адаптації до життя в новій країні, Чеське телебачення і чеське радіо частково почали мовлення українською.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ (Людина в біді):
+420 770 600 800

1) Інформація щодо перебування в Чеській Республіці 📋

Міністерство внутрішніх справ створило двомовний вебсайт із інформацією для громадян України, які перебувають на території Чехії.

Зараз громадянам України надається так званий тимчасовий захист, який може тривати максимум 1 рік. Це статус можна отримати в регіональних центрах допомоги громадянам України. Ця віза дозволяє перебувати в Чехії, а також працювати і отримувати медичну допомогу. Особи, які вже отримали спеціальну довгострокову візу, автоматично отримують тимчасовий захист.

Громадяни України також мають можливість приїхати на територію Чеської Республіки без візи, але в такому випадку вони можуть перебувати тут максимум 90 днів протягом 180-денного періоду. Український уряд оголосив про загальну мобілізацію чоловіків віком від 18 до 60 років. Прикордонники не дозволяють чоловікам цього віку перетинати кордон. Чоловіки віком 18-60 років, можуть виїжати за межі України в таких випадках: особи, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби, чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, та інші винятки, передбачені статтею 23 закона про мобілізацію.

Контактний телефон: +420 974 801 802

Адреса електронної пошти: ukrajina@mvcr.cz

З 2 травня 2022 р. скорочуються терміни реєстрації після прибуття, в Поліції у справах іноземців (Cizinecká policie) та повідомлення про зміну місця проживання. Новий термін - 3 дні.
Це означає, що необхідно особисто реєструватися в Поліції у справах іноземців (Cizinecká policie) впродовж трьох днів після прибуття на територію. 
Також повідомляти про зміну місця проживання до трьох днів. Для того,щоб повідомити про зміни, користуйтеся анкетою на сайті Міністерства внутрішніх справ. Заповнену анкету з додатками потрібно надіслати поштою на адресу одного з відділень OAMP MV (Відділ у справах іноземців МВС). Або прийдіть особисто. Будь ласка, зверніть увагу! Не повідомляйте про зміни електронною поштою, вони не врахуються.

Додаткова інформація 

Smart Migration – це мобільний додаток, розроблений для біженців з України. Він містить найважливішу інформацію щодо працевлаштування, охорони здоров'я чи освіти. Програма дає можливість онлайн-спілкування із віртуальним асистентом з приводу вирішення означеної проблеми. Ключовою складовою програми є інтерактивні посібники (інструкції), які полегшують пошук необхідної інформації. Наразі є доступною версія програми для операційної системи Android. Даний мобільний додаток можна знайти в магазині Google Play. Версія для iOS знаходиться у стадії розробки.

Umapa: Мапа для українців в Чеській республіці — це мобільний додаток, який допомагає біженцям з України у пошуку шкіл та дитячих садочків, які здійснюють запис українських дітей, а також органів влади, україномовних лікарів чи перекладачів та консультаційних центрів. Доступною є версія програми для операційних систем Android та iOS. Мобільний додаток можна знайти в магазинах Google Play або App Store.

Регіональний центр допомоги Україні:

2) Інформація щодо актуальної ситуації в Україні та Чеській Республіці 📺

  • Чеське телебачення почало перекладати програму «Události» українською мовоющоб донести до глядачів інформацію про ситуацію в Чехії та Україні.
  • Чеське радіо через потоковий інтернет-сервіс дозволяє слухати Українське Pадіо, яке надає найактуальнішу й найточнішу інформацію про ситуацію в Україні.
  • Крім того, на радіо з’явився подкаст для українців у Чехії з практичною інформацією для біженців.
  • Або спробуйте Радіо УкраїнаУ Чехії як вдома. Ми підтримаємо вас. Ми - разом з вами! Новини, Практична інформація, Казки, Слово священника, Поради експерта. Слухати Радіо Україна можна:

    1. На сайті: www.radioukrajina.cz

    2. У програмі: RADIA.CZ (завантажуйте безкоштовно з App Store або Google Play)

  • По-новому ви також можете слідкувати за новинами українською мовою на інтернет-виданні Українські Новини Seznam Zprávy.

Репортаж Чеського телебачення про співробітника наші гарячої лінії

3) Надання житла особам, які рятуються від війни 🏠

Актуальний огляд того, де знайти житло в Чехії, ви можете знайти на stojimezaukrajinou.cz.

Шукаю житло

4) Юридичні консультації для громадян України у Чеській Республіці ⚖️

Кілька організацій та юристів надають безкоштовні юридичні консультації українцям, які приїжджають до Чехії.

Мені потрібна юридична допомога

5) Безкоштовні психотерапевтичні консультації для людей, які рятуються від війни 🤦‍♀️

З повним оглядом ресурсів для надання психологічної допомоги громадянам України можна ознайомитися на сайті МВС.

Мені потрібна психологічна допомога

6) Медична допомога 👩‍⚕️

Якщо ви отримали тимчасовий захист, Ви маєте право на медичне страхування і, відповідно, на медичну допомогу. Картку медичного страхування можна отримати безпосередньо в регіональних центрах допомоги громадянам Україні (там, де надають і тимчасовий захист). Для отримання додаткової інформації про медичне обслуговування, будь ласка, зателефонуйте на гарячу лінію Міністерства охорони здоров'я: +420 226 201 221 (варіант номер два).

7) Актуальні умови працевлаштування у ЧР для біженців з України 🧑‍💼

У рамках тимчасової охорони біженцям дозволено працювати без дозволу на роботу. Це гарантує вільний доступ на ринок праці Чеської Республіки. Особа, яка отримала тимчасовий захист, може укласти в Чехії або трудовий договір, або інші трудові угоди, які діють за принципом додаткового заробітку. У пошуках роботи радимо скористатися прямими пропозиціями роботи, наприклад, на сторінках Уряду праці Чеської Республіки, або на порталах prace.cz та workania.eu. Міністерство праці та соціальних справ Чехії підготувало для громадян України Інформацію для роботодавців та іноземців у зв’язку з конфліктом в Україні та Десять заповідей для громадян України, працюючих в ЧР. Саме тут ви можете ознайомитися з інформацією на що ви маєте право в рамках трудових правовідносин а також знайти контакти, куди можете звернутися у разі порушення ваших прав.

8) Освіта українських дітей та підлітків 👨‍🏫

Діти, які приїхали на теріторію Чехії, мають право на освіту в середній школі або дитячому садку. Інформацію про освіту можна знайти на сторінці edu.cz.

Я шукаю школу

9) Фінансова підтримка від держави 💰

Якщо ви отримали тимчасовий захист, ви маєте право на щомісячну допомогу в розмірі 5000 крон від Міністерства праці та соціальних справ. Біженець може отримати таку допомогу до шести разів . Вперше кожен, хто подає заявку, отримає її, маючи тимчасовий захист. Для наступної виплати допомоги необхідно подати повторно заяву на Уряд праці. Після чого вони перевірять дохід біженця та скільки грошей необхідно йому для ведення господарства. За результатами вашу заявку або задовольняють, або відхиляють. Ви можете подати заявку в місцевому бюро зайнятості або онлайн.

Я хочу отримати фінансову допомогу

10) Безкоштовні банківські рахунки та фінансова допомога громадянам України 🏦

Виберіть банк, який вам підходить
Банк ČSOB

Банк ČSOB пропонує громадянам України відкрити поточний рахунок з низкою бонусів, в тому числі з можливостю отримати фінансову допомогу в розмірі 2500 чеських крон на новостворений рахунок. Крім того, протягом 3 днів клієнти отримають безкоштовну кредитну картку, а також зможуть відкрити один рахунок в іноземній валюті (євро або долари США) без плати за обслуговування і внесення готівкових коштів.

Також банк ČSOB скасував комісію за користування банкоматами для зняття коштів з українських карток.

Для відкриття рахунку треба принести з собою український паспорт. Немає необхідності пред'являти посвідку на проживання або візу. Рахунок можна відкрити у всіх відділеннях банку. Також можна скористатися спеціальною гарячою лінією для українців за телефоном +420 800 200 290. Більш детальну інформацію можна знайти на www.csob.cz/portal/ua.  

Raiffeisen bank (можливість введення гривні)

Raiffeisen bank надає можливість відкрити безкоштовний рахунок в кронах, евро та долларах. Згідно умов рахунку ви можете використовувати 19 різних валют. Для власників картки зняття готівки в будь-яких банкоматах (в Чехії та закордоном) - безкоштовне.

Мобільний додаток банку та онлайн кабінет надають можливість обрати українську версію інтерфейсу.

Отримання переказу з іншої країни (вперше) - безкоштовно. Перекази з цього рахунку на рахунки українських банків - безкоштовно.

Вам не потрібно буде чекати на пластикову картку, ви зможете одразу додати її до Apple або Google pay.

Для відкриття рахунку вам необхідно звернутися до найближчого відділення банку та надати закордонний паспорт або інший документ, що засвідчує особу (міжнародного зразку). Менеджер банку допоможе вам відкрити рахунок.

Якщо у вас виникнуть запитання, ви можете звернутися на інформаційну лінію банку +420 246 017 881 або ознайомитися з інформацією на сайті: https://www.rb.cz/uk/pomahame-ukrajine/bezny-ucet 

Від 25.04 ви маєте змогу зарахувати на свій рахунок відкритий у Raiffeisen bank, гривню при цьому вона буде конвертована у вибрану вами валюту. Для цього вам потрібно звернутися до найближчого відділення банку, де є каса.

Денний ліміт операції - 5 000 грн. Банк приймає банкноти номіналом від 20 грн. 

Komerční banka

Банк Komerční banka пропонує безкоштовний рахунок із внеском у розмірі 2 000 крон (з 11 квітня 2022 року бонус від банку буде виплачуватися тільки на рахунки, на які вже було зараховано гуманітарну допомогу від бюро зайнятості в розмірі від 2500 крон). Перекази з цього рахунку на рахунки українських банків - безкоштовно. Усі зняття коштів з банкоматів Komerční banky безкоштовні. Щомісяця є можливість 2 безкоштовних знять готівки з усіх інших банкоматів Чеської Республіки чи Європи. Рахунок включає мобільний додаток та інтернет-банкінг. відкрити рахунок ви зможете в будь-якому з відділень Komerční banky.

Для відкриття рахунку необхідно мати дійсний паспорт, виданий в Україні, або дійсний документ, що посвідчує особу, виданий в Україні та прикордонний пропуск з адресою проживання в Чеській Республіці або візу.

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.kb.cz/cs/ukrajina/prijel-jsem-do-cr 

Česká spořitelna

Банк Česká spořitelna пропонує безкоштовний рахунок з бонусом у розмірі 3000 крон, програму знижок та віртуальну картку у кольору Вашої країні. Бонус 3 000 крон зараховується якщо Ви отримуєте принаймні 2 500 крон на місяць на свій новий рахунок, банк вам додаватиме ще 500 крон щомісяця протягом шести місяців. Зняття коштів з банкоматів банку Česká spořitelna є безкоштовним. Інтернет-банкінг George (англійською мовою). Можливість внести долари США та Євро на рахунок у кронах або у доларах США чи Євро у Česká spořitelna безкоштовно. Можливість безкоштовно оформити валютний рахунок. Для відкриття рахунку вам потрібен закордонний паспорт або паспорт громадянина України чи ID картка.

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.csas.cz/cs/page/my-dopomahayemo-ukrayini 

Банк Creditas

Банк Creditas надає можливість відкрити безкоштовний рахунок в кронах. Для відкриття поточного рахунку достатньо одного посвідчення особи з України з фотографією (закордонний паспорт, посвідчення особи, написане латиницею) та підтвердження про надання чеської «візи толерантності» (víza Strpění). Для відкриття рахунку ви повинні мати адресу електронної пошти, на яку ми надсилатимемо вам додаткову інформацію. Інформаційна лінія українською (працює в будні з 8.00 до 17.00): +420 213 213 670.

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.creditas.cz/aktualni-opatreni-ukrajina-ua/ 

Банк mBank

Банк mBank надає можливість відкрити безкоштовний рахунок в кронах. Для відкриття поточного рахунку достатньо одного посвідчення особи з України з фотографією (закордонний паспорт, посвідчення особи, написане латиницею) та підтвердження про надання чеської «візи толерантності» (víza Strpění). Далі також чеський номер телефону та поштова адреса в Чеській Республіці для відправки платіжної картки.

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.mbank.cz/ukrajina/ucet-ua/ 

Банк UniCredit

Банк UniCredit надає можливість відкрити безкоштовний рахунок в кронах табезкоштовний облік рахунку START. Безкоштовне відправлення платіжної дебетової карти, карта буде готова для отримання у відділенні банку. Безкоштовне зняття готівки в банкоматах UniCredit Bank у Чеській Республіці. Для відкриття рахунку вам потрібно дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (паспорт повинен бути дійсним принаймні 1 місяць з дати надання документу) або інший документ, що підтверджує проживання на території ЄС, в’їздна віза, адреса у Чеській Республіці, на якій ви будете перебувати протягом найближчого часу.

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.unicreditbank.cz/cs/obcane/informace_pro_ukrajince.html 

Air Bank

Air Bank надає можливість відкрити безкоштовний рахунок в кронах. Для відкриття рахунку вам потрібен закордонний паспорт або інший документ, що засвідчує особу (міжнародного зразку).

Більш детальну інформацію можна знайти на: https://www.airbank.cz/podporujeme-ukrajinu/ 


11) Спростування фейків, які поширюються серед біженців з України 🧐

Міф № 1: Я не буду реєструватися в центрі допомоги, тому що коли це зроблю, у мене відберуть паспорт і змусять працювати на заводі, в місці, яке мені вже не дозволять залишити.

Спростування: іноземець зобов’язаний зареєструватися в поліції з прав іноземців протягом трьох днів після прибуття, при цьому його паспорт не вилучають. Якщо громадянин України, втікаючи від війни, вирішить подати заяву на отримання статусу тимчасового захисту в Чехії (добровільно), то він, після надання йому цього статусу, отримає вільний доступ до ринку праці. Він може прийняти або залишити роботу на таких самих умовах, які мають громадяни Чехії – жодне робоче місце не буде йому примусово нав’язане. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 2: Якщо я реєструватиму свого молодшого брата або сестру, то нас розлучать, неповнолітню дитину заберуть і віддадуть в дитячий будинок, адже я не є його батьком/матір'ю. 

Спростування: Метою реєстрації неповнолітньої особи є надання їй необхідної підтримки чи допомоги з боку відповідних державних органів. Наслідком реєстрації точно не є автоматичне влаштування дитини в дитячий будинок чи надання їй іншого виду піклування. Більше інформації зможете знайти тут

Міф № 3: Не буду реєструватися в центрі зайнятості (на уряді праці), тому що мене змусять працювати на заводі.

Спростування: реєстрація в центрі зайнятості (на уряді праці) є добровільною і має на меті допомогти зацікавленій особі знайти відповідну роботу, якщо цього їй не вдалося зробити самостійно, оскільки власник тимчасового захисту може шукати роботу і сам, не користуючись при цьому послугами центру зайнятості (уряду праці). Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 4: Не буду реєструватися в центрі зайнятості, адже зробивши це й відмовившись від роботи, до якої мене примушуватимуть, я втрачу державну підтримку в розмірі 5000 крон на місяць.

Спростування: виплата гуманітарної допомоги не залежить від того чи зареєструється іноземець в центрі зайнятості, чи буде здійснювати пошук роботи самостійно. Більше інформації зможете знайти тут

Міф № 5: Після того, як я зареєструюсь у центрі допомоги та вкажу свою адресу, я не зможу переїхати в іншу частину Чехії, адже в такому випадку я втрачу візу.

Спростування: Власник тимчасового захисту може пересуватися по території Чеської республіки без обмежень (за умови наявності у нього житла). Необхідно лише повідомити про зміну адреси проживання особи (це можна здійснити, скориставшись послугами пошти, або особисто). Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 6: Якщо я від’їду з Чехії в іншу європейську країну хоча б на один день, я втрачаю візу.

Спростування: якщо громадянину України надано тимчасовий захист (віза тимчасового захисту), він чи вона може подорожувати в іншу державу-член ЄС на термін до 90 днів кожні 180 днів. У цьому випадку термін дії візи для тимчасового захисту не закінчується. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф №7: Я, як українець, не маю шансів розпочати власний бізнес у Чехії з фінансових та адміністративних причин, мені не залишається нічого іншого, як працювати нелегально.

Спростування: якщо громадянину України надано тимчасовий захист, він має таку ж можливість заснувати приватне підприємство, як і громадянин Чехії. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф №8: Якщо я отримаю візу біженця, я не зможу повернутись в Україну.

Спростування: власники візи тимчасового захисту можуть повернутися в Україну. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф №9: Підтримка 5000 на місяць насправді є державною позикою.

Спростування: це не позика, а безповоротна гуманітарна допомога. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф №10: Для реєстрації в центрі допомоги обов’язково потрібен закордонний паспорт (українського недостатньо) і якщо його немає, то їхати туди взагалі немає сенсу.

Спростування: якщо відповідна особа немає закордонного паспорта, то вона може з метою реєстрації використати власний внутрішній український паспорт. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 11: Я не піду до лікаря, тому що ліки дорогі та у мене на них не вистачить грошей.

Спростування: якщо українцям надано тимчасовий захист, вони мають можливість отримувати медичну допомогу так само як і громадяни Чехії. У кожній групі ліків завжди є принаймні один препарат без додаткової плати. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 12: Коли війна закінчиться, я маю протягом 3 днів повернутися на Україну.

Спростування: тимчасовий захист зараз надається строком дії до 31 березня 2023 року. Дія тимчасового захисту після цієї дати буде вирішуватися спеціальним законом, і можливе його продовження буде залежати від рішення ЄС. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 13: Якщо я не влаштуюсь на роботу протягом 3 місяців, мою візу анулюють.

Спростування: тимчасовий захист не пов’язаний із трудовими зобов’язаннями особи. Більше інформації зможете знайти тут.

Міф № 14: «Відразу на початку евакуаційних заходів місцевий українець почав складати «власні» списки людей, мовляв, «забезпечить їм пріоритет» у черзі в центр допомоги. Не знаю, чи брав він за це гроші... Я повідомила про це тут, у Пршібрамі, і тому поліція та організатори вже знають про цей випадок. Але інформацію також потрібно поширювати серед самих українців, що тут справи не вирішуються таким чином. Те саме стосується й інших випадків, коли є спроби подібні речі зробити в центрі зайнятості тощо. Поліція також зняла про це відповідне відео. Також про те саме говорив і український посол, але серед українців досі панує думка, що без хабарів вони нічого не досягнуть. Потрібно постійно говорити їм, що вони не повинні боятися наших державних інституцій й жодним чином їх не оминати. Так, люди скрізь різні. Але загалом, громадян України потрібно заспокоювати та переконувати, що їм дійсно немає чого боятися».

Спростування: реєстрація є безплатною і можливостей для неї достатньо. Неможливо комусь надати пріоритетний порядок реєстрації. На найбільш завантаженому пункті реєстрації в Празі, 2 травня запрацювала можливість замовлення конкретних дій через Центр клієнтів Департаменту притулку (азил) та міграційної політики Міністерства внутрішніх справ № 974 801 802. 

Author: Людина в біді